Ojczyzna wolna, znowu wolna!
Tak bije serce, huczą skronie!
A Biały Orzeł w słońcu kwiatów
Przyleciał, by go ująć w dłonie.
Ten piękny wiersz Ryszarda Przymusa Ojczyzna wolna wybrzmiały podczas tegorocznej uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. 11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii Polski. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał wolność. Najcenniejszą wartość wpisaną w dusze Polaków. Wolność czyli skarb, który należy okupić najwyższą ceną na ziemi – ceną życia.
106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole z szacunkiem, wzruszeniem i radością. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uczennice klasy VII – Iga Chmurzyńska i Roksana Koszowska poprowadziły program artystyczny i przybliżyły niełatwą drogę Polaków do wymarzonej wolności. Recytatorzy z klasy V – Przemysław Cioć, Nikola Walczak, Weronika Pluta, Adrian Frączek, Wojciech Rosłoński, Ola Wróblewska oraz uczeń klasy VII – Filip Konieczny zaprezentowali wzruszające wiersze przepełnione dumą narodową, miłością do ojczyzny, niezłomną wiarą w zwycięstwo i szczerą radością z odzyskania niepodległości. W przygotowanie akademii włączyli się także uczniowie klasy V, którzy odśpiewali pieśni patriotyczne Przybyli ułani pod okienko oraz Szara piechota do akompaniamentu na akordeonie w wykonaniu Aleksandra Skrzypka. Natomiast poruszająca piosenkę Co to jest niepodległość oraz muzyczną wersję wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka przedstawili dwaj bracia – Adrian i Dawid Fraczek.
Efektownym akcentem akademii był choreografia w wykonaniu pełnych wdzięku pierwszoklasistek, tańczących z biało-czerwonymi wstęgami do przejmującej, lirycznej muzyki. Występ koła tanecznego z piosenką Serce w plecaku zakończył program artystyczny.
Stroje galowe wszystkich uczestników ozdobione pięknymi kotylionami podkreślały uroczysty i podniosły charakter tej wyjątkowej akademii.
Widok barw narodowych na piersiach nauczycieli i uczniów jednoczył oraz wzmocnił poczucie wspólnoty narodowej i dumy z bycia Polakami.
Akademia powstała pod kierunkiem pań: Justyny Kożar-Rozpary, Anny Białas, Justyny Frączek, Eweliny Gocyli-Duszy i Pauliny Flaszy.














